EPCOS (TDK) B82432T1562K
B82432T1562K picture photo
Mfg. Part Number
B82432T1562K
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 750MA 260 MOHM
Datasheet Download
B82432T1562K.pdf
Availability of B82432T1562K
QUANTITY
B82432T1562K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82432T1562K
Internal Part NumberEIS-B82432T1562K
Material - CoreFerrite
Inductance5.6µH
Tolerance±10%
Current Rating750mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant38MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82432T1562K
Related LinksB82432, B82432T1562K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82432T1562K Details Description
Related parts for B82432T1562K
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 6POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 67MM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 370MA 590 MOHM datasheet.pdf