EPCOS (TDK) B82442A1103K
B82442A1103K picture photo
Mfg. Part Number
B82442A1103K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 690MA 168 MOHM
Datasheet Download
B82442A1103K.pdf
Availability of B82442A1103K
QUANTITY
B82442A1103K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82442A1103K
Internal Part NumberEIS-B82442A1103K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SIMID
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating690mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)168 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant19MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82442A1103K
Related LinksB82442, B82442A1103K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82442A1103K Details Description
Related parts for B82442A1103K
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 18MM 3POS IP67 W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 33MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 51POS CBL PIN GRN datasheet.pdf