EPCOS (TDK) B82442A1683K
B82442A1683K picture photo
Mfg. Part Number
B82442A1683K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 290MA 960 MOHM
Datasheet Download
B82442A1683K.pdf
Availability of B82442A1683K
QUANTITY
B82442A1683K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82442A1683K
Internal Part NumberEIS-B82442A1683K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SIMID
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)960 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.221" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82442A1683K
Related LinksB82442, B82442A1683K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82442A1683K Details Description
Related parts for B82442A1683K
TOOL HOT KNIFE FIBER OPTIC 25W datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DAC 8BIT DUAL SPI/VREF 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1-3/4" EXT CORNER 1" BEND RCEWY datasheet.pdf
CABLE ADAPTER 6 POS datasheet.pdf
LED ASSY RA 5MM 2LVL YLGN DIFF datasheet.pdf
CAP TRIM 3.5-27PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf