EPCOS (TDK) B82442H1182K
B82442H1182K picture photo
Mfg. Part Number
B82442H1182K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 2A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
B82442H1182K.pdf
Availability of B82442H1182K
QUANTITY
B82442H1182K Order Process
Ship out your order
Specifications of B82442H1182K
Internal Part NumberEIS-B82442H1182K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SIMID
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant47MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.221" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82442H1182K
Related LinksB82442, B82442H1182K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82442H1182K Details Description
Related parts for B82442H1182K
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 300MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA datasheet.pdf
IC HIGH SIDE LOAD SWITCH SSOT24 datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONNECTPORT X2 GATEWAY IND datasheet.pdf
Crystal 29.4912MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 2A (Switch) 8-SO Exposed Pad datasheet.pdf