EPCOS (TDK) B82442T1563K50
B82442T1563K50 picture photo
Mfg. Part Number
B82442T1563K50
Brief Description
FIXED IND 56UH 600MA 679 MOHM
Datasheet Download
B82442T1563K50.pdf
Availability of B82442T1563K50
QUANTITY
B82442T1563K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of B82442T1563K50
Internal Part NumberEIS-B82442T1563K50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB82442T 22/Nov/2013
Standard Package1,500
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating600mA
Current - Saturation1.01A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)679 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7.5MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.221" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82442T1563K50
Related LinksB82442T, B82442T1563K50 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82442T1563K50 Details Description
Related parts for B82442T1563K50
CONN TERM BLOCK 5.08MM 2POS datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD GW datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 16MBIT 100QFP datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
DSUB 5W5 F SOD G T datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 6POS datasheet.pdf