EPCOS (TDK) B82464G2752M
B82464G2752M picture photo
Mfg. Part Number
B82464G2752M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 7.5UH 2.6A 47 MOHM SMD
Datasheet Download
B82464G2752M.pdf
Availability of B82464G2752M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B82464G2752M Order Process
Ship out your order
Specifications of B82464G2752M
Internal Part NumberEIS-B82464G2752M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB82464G2,A2 Series 25/Jul/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, B82464G2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance7.5µH
Tolerance±20%
Current Rating2.6A
Current - Saturation2.65A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82464G2752M
Related LinksB82464, B82464G2752M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82464G2752M Details Description
Related parts for B82464G2752M
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC FRAM 4KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ B CODED 1.0 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 datasheet.pdf