EPCOS (TDK) B82464Z4472M
B82464Z4472M picture photo
Mfg. Part Number
B82464Z4472M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 4.9A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
B82464Z4472M.pdf
Availability of B82464Z4472M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B82464Z4472M Order Process
Ship out your order
Specifications of B82464Z4472M
Internal Part NumberEIS-B82464Z4472M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesB82464Z4
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating4.9A
Current - Saturation5.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82464Z4472M
Related LinksB82464, B82464Z4472M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82464Z4472M Details Description
Related parts for B82464Z4472M
RES SMD 226KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 30V 20MA SCD80 datasheet.pdf
RES 120 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY DIN MALE 6' SHLD 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 124K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf