EPCOS (TDK) B82472G6102M
B82472G6102M picture photo
Mfg. Part Number
B82472G6102M
Brief Description
FIXED IND 1UH 3.6A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
B82472G6102M.pdf
Availability of B82472G6102M
QUANTITY
B82472G6102M Order Process
Ship out your order
Specifications of B82472G6102M
Internal Part NumberEIS-B82472G6102M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesB82472G6
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating3.6A
Current - Saturation3.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82472G6102M
Related LinksB82472, B82472G6102M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82472G6102M Details Description
Related parts for B82472G6102M
RES ARRAY 7 RES 3.9K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 NYLON 7/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
DUST CAP D-SUB 15 POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RF AMP datasheet.pdf
APPL,HDM 5SMPR062F110F K datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 630VDC datasheet.pdf