EPCOS (TDK) B82472G6103M
B82472G6103M picture photo
Mfg. Part Number
B82472G6103M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 1.9A 53 MOHM SMD
Datasheet Download
B82472G6103M.pdf
Availability of B82472G6103M
QUANTITY
B82472G6103M Order Process
Ship out your order
Specifications of B82472G6103M
Internal Part NumberEIS-B82472G6103M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesB82472G6
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating1.9A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)53 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82472G6103M
Related LinksB82472, B82472G6103M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82472G6103M Details Description
Related parts for B82472G6103M
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 300POS R/A 2MM SOLDER datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 24SOIC datasheet.pdf