EPCOS (TDK) B82475M1153M
B82475M1153M picture photo
Mfg. Part Number
B82475M1153M
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.27A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
B82475M1153M.pdf
Availability of B82475M1153M
QUANTITY
B82475M1153M Order Process
Ship out your order
Specifications of B82475M1153M
Internal Part NumberEIS-B82475M1153M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, B82475M1
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating2.27A
Current - Saturation2.35A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.409" L x 0.370" W (10.40mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82475M1153M
Related LinksB82475, B82475M1153M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82475M1153M Details Description
Related parts for B82475M1153M
CONN RECEPT SNGLE CIR FAST .250 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O 8DIP datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/32/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO214AB datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf