| Internal Part Number | EIS-B82479G1104M | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | B82479G1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±20% | |
| Current Rating | 1.7A | |
| Current - Saturation | 2.4A | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 207 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.280" (7.11mm) | |