EPCOS (TDK) B82498F3560G1
B82498F3560G1 picture photo
Mfg. Part Number
B82498F3560G1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 600MA 140 MOHM
Datasheet Download
B82498F3560G1.pdf
Availability of B82498F3560G1
QUANTITY
B82498F3560G1 Order Process
Ship out your order
Specifications of B82498F3560G1
Internal Part NumberEIS-B82498F3560G1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, SIMID
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance56nH
Tolerance±2%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq60 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82498F3560G1
Related LinksB82498, B82498F3560G1 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82498F3560G1 Details Description
Related parts for B82498F3560G1
IC XDSL LINE DRIVER DUAL 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC 2.5V PHASE LOCK LOOP 48-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERMINAL BLK 9POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf