EPCOS (TDK) B82559A3292A25
B82559A3292A25 picture photo
Mfg. Part Number
B82559A3292A25
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.9UH 33A 1 MOHM SMD
Datasheet Download
B82559A3292A25.pdf
Availability of B82559A3292A25
QUANTITY
B82559A3292A25 Order Process
Ship out your order
Specifications of B82559A3292A25
Internal Part NumberEIS-B82559A3292A25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesERU25 Inductors
Standard Package280
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesERU25
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.9µH
Tolerance±7%
Current Rating-
Current - Saturation33A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.996" L x 0.925" W (25.30mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max)0.423" (10.75mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B82559A3292A25
Related LinksB82559A, B82559A3292A25 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B82559A3292A25 Details Description
Related parts for B82559A3292A25
MULTIPLEXER QUAD 2IN 3ST 16SOIC datasheet.pdf
RES 787K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.13 OHM 5% AXL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1.2 UNF 5V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO MONO 1.8W 10-MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 240 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf