| Internal Part Number | EIS-B82731T2551A20 | |
| Standard Package | 576 | |
| Category | Filters | |
| Family | Common Mode Chokes | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Filter Type | Power Line | |
| Number of Lines | 2 | |
| Inductance | 39mH | |
| Current | 550mA | |
| DC Resistance (DCR) | 2.2 Ohm | |
| Impedance | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 0.846" L x 0.531" W (21.50mm x 13.50mm) | |
| Height (Max) | 0.831" (21.10mm) | |