| Internal Part Number | EIS-B82734W2172B30 | |
| Standard Package | 800 | |
| Number of Lines | 2 | |
| Inductance | 27mH | |
| Current | 1.7A | |
| DC Resistance (DCR) | 320 mOhm | |
| Impedance | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 1.280" L x 1.220" W (32.50mm x 31.00mm) | |
| Height (Max) | 0.854" (21.70mm) | |