| Internal Part Number | EIS-B84771M12A | |
| Product Training Modules | IEC Inlet Filters | |
| Standard Package | 60 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules | |
| Series | B84771 | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Style | IEC 320-C14 | |
| Connector Type | Receptacle, Male Blades | |
| Current - IEC | 12A | |
| Voltage - UL | - | |
| Filter Type | Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical | |
| Fuse | No | |
| Number of Positions | 3 | |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange | |
| Termination | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | |