| Internal Part Number | EIS-B84776M10A | |
| Standard Package | 24 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules | |
| Series | B84776 | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Style | IEC 320-C14 | |
| Connector Type | Receptacle, Male Blades - Module | |
| Current - IEC | 10A | |
| Voltage - UL | - | |
| Filter Type | Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical | |
| Fuse | Yes | |
| Number of Positions | 3 | |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange | |
| Termination | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) | |