Kingbright BA56-11GWA
BA56-11GWA picture photo
Mfg. Part Number
BA56-11GWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 565NM GRN 3DIG 0.56" TH
Datasheet Download
BA56-11GWA.pdf
Availability of BA56-11GWA
QUANTITY
BA56-11GWA Order Process
Ship out your order
Specifications of BA56-11GWA
Internal Part NumberEIS-BA56-11GWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package13
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters3
Size / Dimension1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.20mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorGreen
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating8.6mcd
Wavelength - Peak565nm
Power Dissipation (Max)62.5mW
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BA56-11GWA
Related LinksBA56-, BA56-11GWA Datasheet, Kingbright Distributor
BA56-11GWA Details Description
Related parts for BA56-11GWA
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
ARRAY MALE 296POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 120NS 56TSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 7.5K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 4POS 3MM SLDR CUP datasheet.pdf