Honeywell Sensing and Productivity Solutions BAF1-2RN28-RH
BAF1-2RN28-RH picture photo
Mfg. Part Number
BAF1-2RN28-RH
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V
Datasheet Download
BAF1-2RN28-RH.pdf
Availability of BAF1-2RN28-RH
QUANTITY
BAF1-2RN28-RH Order Process
Ship out your order
Specifications of BAF1-2RN28-RH
Internal Part NumberEIS-BAF1-2RN28-RH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesBAF1
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating20A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress Protection-
FeaturesActuator Mounted Right Side
Operating Force, Torque907gf
Release Force227gf
Pretravel0.219" (5.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.250" (6.35mm)
Operating Position-
Mechanical Life-
Electrical Life-
Operating Temperature-32°C ~ 71°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAF1-2RN28-RH
BAF1-2RN28-RH Details Description
Related parts for BAF1-2RN28-RH
SWITCH 5 POS DIP AUTODIP SEADED datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK THR STUD 3/8" datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 9.0V D SIZE ZINC datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
TPS2061EVM-292 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf