Infineon Technologies BAS 3005B-02V H6327
BAS 3005B-02V H6327 picture photo
Mfg. Part Number
BAS 3005B-02V H6327
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2
Datasheet Download
BAS 3005B-02V H6327.pdf
Availability of BAS 3005B-02V H6327
QUANTITY
BAS 3005B-02V H6327 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS 3005B-02V H6327
Internal Part NumberEIS-BAS 3005B-02V H6327
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingCarrier Tape Update 03/Jun/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If620mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F10pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackagePG-SC79-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS 3005B-02V H6327
Related LinksBAS 3005B, BAS 3005B-02V H6327 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
BAS 3005B-02V H6327 Details Description
Related parts for BAS 3005B-02V H6327
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.05V +/-15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 14.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 350W datasheet.pdf