Diodes Incorporated BAS40-05-7
BAS40-05-7 picture photo
Mfg. Part Number
BAS40-05-7
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23-3
Datasheet Download
BAS40-05-7.pdf
Availability of BAS40-05-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BAS40-05-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS40-05-7
Internal Part NumberEIS-BAS40-05-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 30V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS40-05-7
Related LinksBAS40, BAS40-05-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BAS40-05-7 Details Description
Related parts for BAS40-05-7
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED MATRIX 8X8 1.5" 660NM RD datasheet.pdf
DIES VIBRA. L/B TERM 22-18 datasheet.pdf
RES 152 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf