ON Semiconductor BAS40-06LT1G
BAS40-06LT1G picture photo
Mfg. Part Number
BAS40-06LT1G
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23-3
Datasheet Download
BAS40-06LT1G.pdf
Availability of BAS40-06LT1G
QUANTITY
BAS40-06LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS40-06LT1G
Internal Part NumberEIS-BAS40-06LT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS40-06LT1G
Related LinksBAS40-, BAS40-06LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BAS40-06LT1G Details Description
Related parts for BAS40-06LT1G
WIRE SADDLE NYLON NATURAL 1.06" datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.68A 230 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 800PF 15KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
SPECIAL E2EQ W/M12 PIGTAIL datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 2A 36V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf