ON Semiconductor BAS40-06LT1G
BAS40-06LT1G picture photo
Mfg. Part Number
BAS40-06LT1G
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23-3
Datasheet Download
BAS40-06LT1G.pdf
Availability of BAS40-06LT1G
QUANTITY
BAS40-06LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS40-06LT1G
Internal Part NumberEIS-BAS40-06LT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS40-06LT1G
Related LinksBAS40-, BAS40-06LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BAS40-06LT1G Details Description
Related parts for BAS40-06LT1G
IC ADC 12BIT 3.0MSPS 28SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 8A DPAK datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 9SIP datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NC LNG HNG L datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.147 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf