Diodes Incorporated BAS40DW-06-7
BAS40DW-06-7 picture photo
Mfg. Part Number
BAS40DW-06-7
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT363
Datasheet Download
BAS40DW-06-7.pdf
Availability of BAS40DW-06-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BAS40DW-06-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS40DW-06-7
Internal Part NumberEIS-BAS40DW-06-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate Change 09/July/2007
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration2 Pair Common Anode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 30V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSOT-363
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS40DW-06-7
Related LinksBAS40D, BAS40DW-06-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BAS40DW-06-7 Details Description
Related parts for BAS40DW-06-7
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 634MA 500 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC datasheet.pdf