Diodes Incorporated BAS7004TC
BAS7004TC picture photo
Mfg. Part Number
BAS7004TC
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23-3
Datasheet Download
BAS7004TC.pdf
Availability of BAS7004TC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BAS7004TC Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS7004TC
Internal Part NumberEIS-BAS7004TC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If410mV @ 1mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS7004TC
Related LinksBAS7, BAS7004TC Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BAS7004TC Details Description
Related parts for BAS7004TC
CONN CAP WIRE STUFFER 28-24AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 3PORT 1000 BASE-TX datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
3 SIL MALE HORIZ CONN F/LOCK datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
PLUG INLINE 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG TPS56C20 datasheet.pdf
MODULE BRIDGE CC 40A 800V D-19 datasheet.pdf