Diodes Incorporated BAS70LP-7B
BAS70LP-7B picture photo
Mfg. Part Number
BAS70LP-7B
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA 2DFN
Datasheet Download
BAS70LP-7B.pdf
Availability of BAS70LP-7B
QUANTITY
BAS70LP-7B Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS70LP-7B
Internal Part NumberEIS-BAS70LP-7B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN OtherCopper Bond Wire and Wafer Source 07/Nov/2013
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io)70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If960mV @ 15mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)1.6ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 70V
Capacitance @ Vr, F1pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-UFDFN
Supplier Device Package2-DFN1006 (1.0x0.6)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS70LP-7B
Related LinksBAS70, BAS70LP-7B Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BAS70LP-7B Details Description
Related parts for BAS70LP-7B
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
GDT 400V 20% 2.5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 25POS TIN datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 23POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf