Micro Commercial Components (MCC) BAS70LP-TP
BAS70LP-TP picture photo
Mfg. Part Number
BAS70LP-TP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOD882
Datasheet Download
BAS70LP-TP.pdf
Availability of BAS70LP-TP
QUANTITY
BAS70LP-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BAS70LP-TP
Internal Part NumberEIS-BAS70LP-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io)70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageSOD-882
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAS70LP-TP
Related LinksBAS70, BAS70LP-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BAS70LP-TP Details Description
Related parts for BAS70LP-TP
CABLE TIE REL X HVY NAT 9.0" datasheet.pdf
IC 4-BIT ACCESS REGISTER 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST 15A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
LENS HIGH BAY FOR LUXEON M datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 STR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf