Vishay Semiconductor/Diodes Division BAV19W-E3-18
BAV19W-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BAV19W-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 250MA SOD123
Datasheet Download
BAV19W-E3-18.pdf
Availability of BAV19W-E3-18
QUANTITY
BAV19W-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BAV19W-E3-18
Internal Part NumberEIS-BAV19W-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)250mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 200mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 100V
Capacitance @ Vr, F1.5pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BAV19W-E3-18
Related LinksBAV19W, BAV19W-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BAV19W-E3-18 Details Description
Related parts for BAV19W-E3-18
RIB TT WAX STYLE S BK 4.3"X1181' datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 15POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 53K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 920 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf