TXC CORPORATION BB-100.000MCE-T
BB-100.000MCE-T picture photo
Mfg. Part Number
BB-100.000MCE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
BB-100.000MCE-T.pdf
Availability of BB-100.000MCE-T
QUANTITY
BB-100.000MCE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of BB-100.000MCE-T
Internal Part NumberEIS-BB-100.000MCE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesBB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)80mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.059" (1.50mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BB-100.000MCE-T
Related LinksBB-100., BB-100.000MCE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
BB-100.000MCE-T Details Description
Related parts for BB-100.000MCE-T
RES SMD 75K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 170POS .050" datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER/BUFF 24TSSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 15A datasheet.pdf
RES 412K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8POS datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf