NKK Switches BB15AH-FC
BB15AH-FC picture photo
Mfg. Part Number
BB15AH-FC
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
BB15AH-FC.pdf
Availability of BB15AH-FC
QUANTITY
BB15AH-FC Order Process
Ship out your order
Specifications of BB15AH-FC
Internal Part NumberEIS-BB15AH-FC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelBB15AH-FC
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BB15AH-FC
Related LinksBB15, BB15AH-FC Datasheet, NKK Switches Distributor
BB15AH-FC Details Description
Related parts for BB15AH-FC
ROUND SPACER 0.085" NYLON 1/16" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 650MA 416 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf