NKK Switches BB15AP-HC
BB15AP-HC picture photo
Mfg. Part Number
BB15AP-HC
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
BB15AP-HC.pdf
Availability of BB15AP-HC
QUANTITY
BB15AP-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of BB15AP-HC
Internal Part NumberEIS-BB15AP-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelBB15AP-HC
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BB15AP-HC
Related LinksBB15, BB15AP-HC Datasheet, NKK Switches Distributor
BB15AP-HC Details Description
Related parts for BB15AP-HC
CABLE TIE STD YELLOW 11.5" datasheet.pdf
Connector Header 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC 10MHZ Z80 KIO 100-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
IC SUPPLY MONITOR ADJ QUAD 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
IMPACT MEZZ 22MM 3X16 UNGUIDED datasheet.pdf
STB REC METRAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 48VDC 119X38MM IP68 datasheet.pdf