NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BC54-10PA,115
BC54-10PA,115 picture photo
Mfg. Part Number
BC54-10PA,115
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 45V 1A SOT1061
Datasheet Download
BC54-10PA,115.pdf
Availability of BC54-10PA,115
QUANTITY
BC54-10PA,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BC54-10PA,115
Internal Part NumberEIS-BC54-10PA,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)45V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce63 @ 150mA, 2V
Power - Max420mW
Frequency - Transition180MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-UDFN, Exposed Pad
Supplier Device Package3-HUSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BC54-10PA,115
BC54-10PA,115 Details Description
Related parts for BC54-10PA,115
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 27K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 62UH 180MA 3.15 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf