| Internal Part Number | EIS-BC56-11SURKWA | |
| Standard Package | 13 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Display Modules - LED Character and Numeric | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 3 | |
| Size / Dimension | 1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.56" (14.22mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Cathode | |
| Color | Red | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.95V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Millicandela Rating | 73mcd | |
| Wavelength - Peak | 645nm | |
| Power Dissipation (Max) | 75mW | |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | BC56-11SURKWA | |
| Related Links | BC56-1, BC56-11SURKWA Datasheet, Kingbright Distributor | |
 | 1645370000 | TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM | datasheet.pdf | |