CSR PLC BC63C159A03-IQB-E4
BC63C159A03-IQB-E4 picture photo
Mfg. Part Number
BC63C159A03-IQB-E4
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC BLUEVOX2 BC6-AUDIO ROM 48-QFN
Datasheet Download
BC63C159A03-IQB-E4.pdf
Availability of BC63C159A03-IQB-E4
QUANTITY
BC63C159A03-IQB-E4 Order Process
Ship out your order
Specifications of BC63C159A03-IQB-E4
Internal Part NumberEIS-BC63C159A03-IQB-E4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
SeriesBlueCore®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardBluetooth
ProtocolBluetooth v2.1 +EDR, Class 2 and 3
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)3Mbps
Power - Output8dBm
Sensitivity-90dBm
Memory Size6MB ROM, 48kB RAM
Serial Interfaces-
GPIO-
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving-
Current - Transmitting-
Operating Temperature-
Package / Case48-QFN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BC63C159A03-IQB-E4
Related LinksBC63C159A, BC63C159A03-IQB-E4 Datasheet, CSR PLC Distributor
BC63C159A03-IQB-E4 Details Description
Related parts for BC63C159A03-IQB-E4
VARISTOR 120V 6.5KA CHASSIS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RING UNINS 10-11AWG #M8 datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 6.3V X5R 0302 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
HB-Z.24.STS-ZB.1.29 datasheet.pdf
26500 31C 31#20 SKT RECP datasheet.pdf
Dual 60V SO8 N-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf