ON Semiconductor BC807-40LT1
BC807-40LT1 picture photo
Mfg. Part Number
BC807-40LT1
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 45V 0.5A SOT23
Datasheet Download
BC807-40LT1.pdf
Availability of BC807-40LT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BC807-40LT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BC807-40LT1
Internal Part NumberEIS-BC807-40LT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)45V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic700mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce250 @ 100mA, 1V
Power - Max300mW
Frequency - Transition100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BC807-40LT1
Related LinksBC807, BC807-40LT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BC807-40LT1 Details Description
Related parts for BC807-40LT1
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY QUAD DIGIT ALLNGAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf