Maxwell Technologies Inc. BCAP0025 P270 T11
BCAP0025 P270 T11 picture photo
Mfg. Part Number
BCAP0025 P270 T11
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 25F 2.7V THROUGH HOLE
Datasheet Download
BCAP0025 P270 T11.pdf
Availability of BCAP0025 P270 T11
QUANTITY
BCAP0025 P270 T11 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCAP0025 P270 T11
Internal Part NumberEIS-BCAP0025 P270 T11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHC Series Overview
RoHS InformationHC Series RoHS Declaration
Standard Package975
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesHC
PackagingBulk
Capacitance25F
Tolerance-
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)42 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCAP0025 P270 T11
Related LinksBCAP0025, BCAP0025 P270 T11 Datasheet, Maxwell Technologies Inc. Distributor
BCAP0025 P270 T11 Details Description
Related parts for BCAP0025 P270 T11
RES SMD 150K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 20X4 Y/G BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216PS .050" SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT HER 0.56" CC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 94MA 5.31 OHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 220K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf