| Internal Part Number | EIS-BCD48BF240T300A00 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS | |
| Series | VI Chip® BCM® | |
| Main Purpose | DC/DC, Step Down | |
| Outputs and Type | 1, Isolated | |
| Power - Output | 300W | |
| Voltage - Output | 24V | |
| Current - Output | 12A | |
| Voltage - Input | 38 V ~ 55 V | |
| Regulator Topology | Buck | |
| Frequency - Switching | 1.77MHz | |
| Board Type | Fully Populated | |
| Supplied Contents | Board | |
| Utilized IC / Part | BCM48Bx240y300A00 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | BCD48BF240T300A00 | |
| Related Links | BCD48BF2, BCD48BF240T300A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor | |
 | 1746220-1 | PCI EXPR EXT 2.3MM FLASH EXT:BLA | datasheet.pdf | |