Vicor Corporation BCM384F120M300A00
BCM384F120M300A00 picture photo
Mfg. Part Number
BCM384F120M300A00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
MOD DC-DC 384VIN 12VOUT 300W SMT
Datasheet Download
BCM384F120M300A00.pdf
Availability of BCM384F120M300A00
QUANTITY
BCM384F120M300A00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCM384F120M300A00
Internal Part NumberEIS-BCM384F120M300A00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® BCM®
PackagingTray
TypeBus Converter Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)360V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)27.7A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Efficiency95.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCM384F120M300A00
Related LinksBCM384F1, BCM384F120M300A00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
BCM384F120M300A00 Details Description
Related parts for BCM384F120M300A00
RES SMD 432K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ANT BLUETOOTH W-LAN ZIGBEE WIMAX datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
POT 470K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 7POS datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 LVDS 24QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf