| Internal Part Number | EIS-BCM384F120T300A00 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 360V | |
| Voltage - Input (Max) | 400V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 27.7A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 300W | |
| Voltage - Isolation | 4.242kV (4242V) | |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Size / Dimension | 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Efficiency | 95.5% | |
| Power (Watts) - Max | 300W | |