| Internal Part Number | EIS-BCM48BH120M120A00 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Factorized Power Architecture and V-I Chips | |
| Product Training Modules | VI Chip Bus Converter Modules | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 31/Mar/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | VI Chip® BCM® | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Bus Converter Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 38V | |
| Voltage - Input (Max) | 55V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 10A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 120W | |
| Voltage - Isolation | 2.25kV (2250V) | |
| Features | With Remote On/Off and UVLO | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Size / Dimension | 0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Efficiency | 94.6% | |
| Power (Watts) - Max | 120W | |