Vicor Corporation BCM6123T60E10A5T00
BCM6123T60E10A5T00 picture photo
Mfg. Part Number
BCM6123T60E10A5T00
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1500W
Datasheet Download
BCM6123T60E10A5T00.pdf
Availability of BCM6123T60E10A5T00
QUANTITY
BCM6123T60E10A5T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCM6123T60E10A5T00
Internal Part NumberEIS-BCM6123T60E10A5T00
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)150A
Power (Watts) - Manufacture Series1500W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Features*
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 0.99" W x 0.29" H (61.0mm x 25.1mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency97.6%
Power (Watts) - Max1350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCM6123T60E10A5T00
Related LinksBCM6123T6, BCM6123T60E10A5T00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
BCM6123T60E10A5T00 Details Description
Related parts for BCM6123T60E10A5T00
CONN HEADER 25POS GOLD FORK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
113 METRAL HEADER 4RX1M SIG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SPRG TERM BLK HORIZ 500MM 7CGREE datasheet.pdf
ARISO RECEIV 12W 8PNP datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
47000UF 25V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf