ON Semiconductor BCP56-16T1
BCP56-16T1 picture photo
Mfg. Part Number
BCP56-16T1
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 80V 1A SOT223
Datasheet Download
BCP56-16T1.pdf
Availability of BCP56-16T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BCP56-16T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCP56-16T1
Internal Part NumberEIS-BCP56-16T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)80V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 150mA, 2V
Power - Max1.5W
Frequency - Transition130MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCP56-16T1
Related LinksBCP56, BCP56-16T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BCP56-16T1 Details Description
Related parts for BCP56-16T1
CAP FILM 0.13UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 10AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 POLAR GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HI/LOSIDE 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-PIN PLUG 10PC 36" datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf