Renesas Electronics America BCR12CM-14LK#B00
BCR12CM-14LK#B00 picture photo
Mfg. Part Number
BCR12CM-14LK#B00
Brief Description
TRIAC 700V 12A
Datasheet Download
BCR12CM-14LK#B00.pdf
Availability of BCR12CM-14LK#B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BCR12CM-14LK#B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR12CM-14LK#B00
Internal Part NumberEIS-BCR12CM-14LK#B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2013
Series-
Packaging-
Triac TypeStandard
Voltage - Off State-
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)-
Current - Hold (Ih) (Max)-
Configuration-
Mounting Type-
Package / Case-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR12CM-14LK#B00
Related LinksBCR12CM-, BCR12CM-14LK#B00 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR12CM-14LK#B00 Details Description
Related parts for BCR12CM-14LK#B00
CONN HEADER 3MM 5POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RIGHT-ANGLE DIP SWITCH 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
DIN C MALE NEC CUST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
MCPC/ISA, TX/FX-MM1300-ST datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf