Renesas Electronics America BCR16CM-16LB#BB0
BCR16CM-16LB#BB0 picture photo
Mfg. Part Number
BCR16CM-16LB#BB0
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 16A
Datasheet Download
BCR16CM-16LB#BB0.pdf
Availability of BCR16CM-16LB#BB0
QUANTITY
BCR16CM-16LB#BB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR16CM-16LB#BB0
Internal Part NumberEIS-BCR16CM-16LB#BB0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)160A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Current - Hold (Ih) (Max)-
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR16CM-16LB#BB0
Related LinksBCR16CM-, BCR16CM-16LB#BB0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR16CM-16LB#BB0 Details Description
Related parts for BCR16CM-16LB#BB0
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 43POS .100 L.143 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf