Renesas Electronics America BCR16PM-16LH-1#B00
BCR16PM-16LH-1#B00 picture photo
Mfg. Part Number
BCR16PM-16LH-1#B00
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 800V 16A
Datasheet Download
BCR16PM-16LH-1#B00.pdf
Availability of BCR16PM-16LH-1#B00
QUANTITY
BCR16PM-16LH-1#B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR16PM-16LH-1#B00
Internal Part NumberEIS-BCR16PM-16LH-1#B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)160A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)-
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR16PM-16LH-1#B00
Related LinksBCR16PM-1, BCR16PM-16LH-1#B00 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR16PM-16LH-1#B00 Details Description
Related parts for BCR16PM-16LH-1#B00
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
BOARD DEV LIN-MCM ATA6616 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS23754-420 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 470 OHM 0402 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN 192 PG07 BK H6 VALVE GASKET datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.200 T/H datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 85OHM LEFT ENDWALL datasheet.pdf