Renesas Electronics America BCR20PM-14LJ#B00
BCR20PM-14LJ#B00 picture photo
Mfg. Part Number
BCR20PM-14LJ#B00
Brief Description
TRIAC 800V 20A
Datasheet Download
BCR20PM-14LJ#B00.pdf
Availability of BCR20PM-14LJ#B00
QUANTITY
BCR20PM-14LJ#B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR20PM-14LJ#B00
Internal Part NumberEIS-BCR20PM-14LJ#B00
Triac TypeStandard
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)20A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)200A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR20PM-14LJ#B00
Related LinksBCR20PM-, BCR20PM-14LJ#B00 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR20PM-14LJ#B00 Details Description
Related parts for BCR20PM-14LJ#B00
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 07POS R/A datasheet.pdf
IC VIDEO SUPERIMPOSER 3-IN 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
80 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" 2DIGIT GRN CA SMD datasheet.pdf
INDENTER datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf