Renesas Electronics America BCR40RM-12LB#B00
BCR40RM-12LB#B00 picture photo
Mfg. Part Number
BCR40RM-12LB#B00
Brief Description
TRIAC 600V 40A
Datasheet Download
BCR40RM-12LB#B00.pdf
Availability of BCR40RM-12LB#B00
QUANTITY
BCR40RM-12LB#B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR40RM-12LB#B00
Internal Part NumberEIS-BCR40RM-12LB#B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)40A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)400A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3PFM, SC-93-3
Supplier Device PackageTO-3PFM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR40RM-12LB#B00
Related LinksBCR40RM-, BCR40RM-12LB#B00 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR40RM-12LB#B00 Details Description
Related parts for BCR40RM-12LB#B00
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 5PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 4.1A/3A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 19.17"L X 14.64"W datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 25NH K1 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 71MA 40 OHM SMD datasheet.pdf