Renesas Electronics America BCR8LM-12LB#B00
BCR8LM-12LB#B00 picture photo
Mfg. Part Number
BCR8LM-12LB#B00
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 600V 8A TO220FL
Datasheet Download
BCR8LM-12LB#B00.pdf
Availability of BCR8LM-12LB#B00
QUANTITY
BCR8LM-12LB#B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BCR8LM-12LB#B00
Internal Part NumberEIS-BCR8LM-12LB#B00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeStandard
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Current - Hold (Ih) (Max)-
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BCR8LM-12LB#B00
Related LinksBCR8LM-, BCR8LM-12LB#B00 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
BCR8LM-12LB#B00 Details Description
Related parts for BCR8LM-12LB#B00
Connector Receptacle 70 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 917MA 147 MOHM datasheet.pdf
RES 510 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM R6 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf