Rohm Semiconductor BD18GC0WEFJ-E2
BD18GC0WEFJ-E2 picture photo
Mfg. Part Number
BD18GC0WEFJ-E2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1A 8HTSOP-J
Datasheet Download
BD18GC0WEFJ-E2.pdf
Availability of BD18GC0WEFJ-E2
QUANTITY
BD18GC0WEFJ-E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD18GC0WEFJ-E2
Internal Part NumberEIS-BD18GC0WEFJ-E2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStandard LDO Regulator ICs
Featured ProductBA and BD Series LDO Regulator Ics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input4.5 V ~ 14 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-HTSOP-J
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD18GC0WEFJ-E2
Related LinksBD18GC0, BD18GC0WEFJ-E2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD18GC0WEFJ-E2 Details Description
Related parts for BD18GC0WEFJ-E2
JUMPER-H1503TR/A3049G/H1501TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
HVT-C-BU.AU.1,5 QMM datasheet.pdf
RES 30.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SR BTS FT 4C50AC ASSY datasheet.pdf
3300UF 10V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf