Rohm Semiconductor BD25GA3WEFJ-E2
BD25GA3WEFJ-E2 picture photo
Mfg. Part Number
BD25GA3WEFJ-E2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8HTSOP-J
Datasheet Download
BD25GA3WEFJ-E2.pdf
Availability of BD25GA3WEFJ-E2
QUANTITY
BD25GA3WEFJ-E2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BD25GA3WEFJ-E2
Internal Part NumberEIS-BD25GA3WEFJ-E2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesStandard LDO Regulator ICs
Featured ProductBA and BD Series LDO Regulator Ics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input4.5 V ~ 14 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-HTSOP-J
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BD25GA3WEFJ-E2
Related LinksBD25GA3, BD25GA3WEFJ-E2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BD25GA3WEFJ-E2 Details Description
Related parts for BD25GA3WEFJ-E2
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 2008 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 3.08V SOT143 datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC ADC SERIAL 10BIT 4CH 12WLP datasheet.pdf
RES 0.487 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 28MA 60 OHM TH datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf